Poradna / Péče o zuby

Jak správně čistit citlivé zuby?

Trpíte na citlivější zuby a z představy, že si dáte zmrzlinu nebo naopak horký čaj, se vám dělá mdlo? Zvýšená citlivost zubů při konzumaci jídel je častým problémem, který pacienti hlásí u zubních lékařů a dentálních hygienistek. A není divu, tento nepříjemný jev výrazně ovlivňuje kvalitu života.

Citlivost zubů není důsledkem stárnutí ani genetických vlivů. Častou příčinou je nesprávná technika čištění zubů nebo používání příliš tvrdého zubního kartáčku. Negativně mohou působit i kyselé potraviny a nápoje, které změkčují zubní sklovinu. K poškození skloviny a následné citlivosti zubů může dojít i při skřípání zubů.

Častá příčina citlivých zubů

Krátkodobá citlivost může vzniknout po bělení zubů nebo při používání bělících zubních past, ale obvykle vymizí během několika dní po ukončení bělení. Citlivost zubů může být také příznakem závažnějších problémů, jako je zánět dásní nebo paradontóza, které vedou k ústupu dásní.

Citlivost zubů často souvisí s ústupem dásní v oblasti zubního krčku. Dáseň chrání zubní krček, a když ustoupí, odhalí se povrch kořene zubu. Tento povrch obsahuje drobné kanálky vedoucí k nervům zubu. Kanálky jsou také v dentinu, který je pokrytý zubní sklovinou.

Zeslabená zubní sklovina a odhalené zubní krčky nedokážou nervy zubu dostatečně chránit, což může vést k citlivosti až k ostré, krátkodobé bolesti při vystavení dráždivým podnětům.

Pasta a kartáček na citlivé zuby

Jak problém s citlivými zuby vyřešit, nebo alespoň zmírnit? Základem je používat měkký zubní kartáček a také zubní pastu s fluoridem. Na zuby byste rozhodně neměli tlačit, což souvisí také s osvojením správné techniky čištění citlivých zubů, se kterou vám prakticky poradí vaše dentální hygienistka.

V případě, že citlivostí zubů trpíte už delší dobu, je potřeba tomu opravdu přizpůsobit používanou zubní pastu. Citlivé zuby také podpoříte pomocí speciálních gelů na posílení zubní skloviny. Ty už jsou v dnešní době naprosto běžné, nemusíte se tak bát, že byste je nesehnali.

S citlivými zuby pomůže SPOKAR X ULTRASOFT

Ve SPOKARu myslíme i na ty, kteří s citlivými zuby bojují dlouhodobě. Naše prémiová řada zubních kartáčků SPOKAR X, navržená dle aktuálních doporučení stomatologických odborníků, tak zahrnuje i variantu tvrdosti ULTRASOFT.

Ta má více než 5 500 vláken s průměrem 0,1 mm. Kartáček je proto velmi jemný a skvěle se hodí pro citlivé zuby. Jemná vlákna se zaoblenými konci tak účinně odstraňují plak a přitom neubližují dásním.

Oblíbený kartáček SPOKAR X ULTRASOFT proto můžeme doporučit všem, kteří trpí na citlivé zuby a dásně, ať už jen občas, nebo dlouhodobě.

Čistit dvakrát denně a bez tlaku

Kartáček i pastu už máme, teď k samotné rutině. Zuby byste si vždy měli čistit dvakrát denně, ráno a večer. Případně po jídle, jak jste zvyklí. Kartáček nasadíte z poloviny na zub a z druhé poloviny na dáseň. Vždy byste se měli snažit dosáhnout přibližně úhlu 45 stupňů.

Pak už můžete začít čistit, a to malými krouživými pohyby. Rozhodně na kartáček netlačte a naopak se soustřeďte, abyste nevynechali žádné místo. Jakmile se dostanete k předním zubům, horním i dolním, je dobré kartáček přesunout do vertikální polohy, aby byla jeho hlava jak na zubu, tak na dásni.

V čištění pokračujte tak dlouho, dokud nebudou zuby hladké. To si můžete ověřit jednoduchým přejetím jazyku po zubní sklovině. A nezapomeňte ani na čištění mezizubních prostor, kde se často usazují zbytky jídla, která pak způsobují nepříjemné záněty dásní. Efektivně a šetrně je vyčistíte pomocí různých velikostí našich mezizubních kartáčků SPOKAR.