Co s kartáčkem po nemoci?

Asi to znáte – nemoc konečně odezní, těšíte se zpátky do běžného režimu. A pak… Za pár dní znovu rýma, bolest v krku, únava. Co když za tím stojí něco tak obyčejného, jako je zubní kartáček? Ten totiž během nemoci sbírá nejen zbytky jídla a plaku, ale také viry, bakterie a kvasinky.
Viry (např. virus chřipky nebo covidu) a bakterie (např. streptokok způsobující angínu) dokážou na zubním kartáčku přežívat i několik dní. Pokud tedy ten stejný kartáček používáte dál i po nemoci, riskujete.
Kdy kartáček raději rovnou vyhodit?
Obecně platí, že jakmile se uzdravíte z nemoci, která postihovala dutinu ústní, dýchací cesty nebo krk, kartáček patří do koše.
Konkrétně:
- po angíně, chřipce, covidu-19, herpetické infekci nebo aftách,
- pokud jste užívali antibiotika,
- pokud je kartáček starší než 2 – 3 měsíce (už by se měl dle doporučení stomatologů a dentálních hygieniček měnit tak jako tak).
Vyměňte kartáčky preventivně i dětem a seniorům, které s vámi sdílí domácnost. Průběh chřipky u dětí může být mírný, ale starší osobě s oslabenou imunitou dokáže přivodit pořádné potíže. Dětské kartáčky jsou pro ratolesti navíc lákadlem pro hru a tím pádem i líheň pro bakterie.
Správný čas na výměnu kartáčku je hned, jak se uzdravíte. Jakmile máte za sebou léčbu a cítíte se dobře, měli byste kartáček nahradit novým. I pokud nemoc nebyla vážná, ale kartáček už má ohnuté vlákna nebo je viditelně opotřebovaný, rovněž jej vyměňte.
Nezapomeňte také na mezizubní kartáčky, i ty přicházejí do kontaktu s bakteriemi, viry a slinami. Často navíc ještě intenzivněji, protože zasahují přímo mezi zuby, kde se drží plak a zánětlivé látky. Po prodělané nemoci je nejlepší je vyměnit za nové.
Co s kartáčkem, když ho nemůžete hned vyměnit – dezinfekce kartáčku
Nemáte po ruce nový kartáček? Lepší než nic je ho správně vydezinfikovat:
- Vyvařte kartáček ve vodě. Po každém použití ho opláchněte horkou vodou, abyste odstranili co nejvíce zbytků pasty a případných bakterií.
- Ponořte ho na několik minut do ústní vody s alkoholem, i to může snížit přítomnost bakterií.
- Použijte octový nebo peroxidový roztok. Roztok zředěného octa nebo peroxidu vodíku také může pomoci vydezinfikovat kartáček, nemělo by však jít o dlouhodobé řešení.
Tyto kroky mohou snížit množství mikroorganismů, ale nezaručí úplné odstranění. Navíc může dojít k poškození struktury kartáčku, a tím ke ztrátě jeho účinnosti při péči o zuby.
Chřipka u dětí – jak předcházet přenosu infekcí v rodině?
Nemoci domu často přinášejí nejmenší členové. Ačkoliv průběh chřipky u dětí může být mírný, nepodceňujte ho. Bakterie či virus přeskočí raz dva a vaše imunita si s nimi možná už tak snadno neporadí.
Mnoho infekcí se šíří díky společným koupelnovým návykům. Mezi ty nejčastější chyby patří:
- Sdílení kartáčků – i jednorázově (např. na cestách) je to riziko.
- Ukládání kartáčků dohromady – bakterie se mohou přenášet vzduchem i kontaktem.
- Zanedbané kelímky a kryty – i držáky a pouzdra jsou plná bakterií a je potřeba je pravidelně čistit.
Každý člen rodiny by měl mít zubní kartáček uložený odděleně, mimo dosah ostatních. Skladujte ho na suchém místě, v mokrém a vlhkém prostředí stoupá pravděpodobnost, že se na něm budou množit nebezpečné bakterie.
Kryty a kelímky pravidelně vyměňujte, i taková maličkost patří mezi způsoby, jak se rychle zbavit chřipky.
TIP: Přečtěte si, jak vybrat zubní kartáčky pro celou rodinu.
I když nejste nemocní, měli byste kartáček měnit přibližně každé 3 měsíce nebo dříve, pokud je opotřebovaný. Kvalita kartáčku a s ním spojená hygiena jsou klíčové nejen pro správnou péči o zuby, ale i pro celkové zdraví.
Jak se zbavit chřipky za 24 hodin?
Chřipka má tu superschopnost, že nás mnohdy zastihne v nejméně vhodnou dobu. Zaručené rady, jak se zbavit chřipky přes noc, bohužel neexistují, a ať budete dělat cokoliv, plní energie a elánu se ráno pravděpodobně neprobudíte.
Přesto existuje celá řada tipů, kterých si můžete držet a od nemoci si tak alespoň částečně ulevit:
- Lehněte si. Zní to banálně, ale odpočinek je zásadní. Vynechte práci, sport a povinnosti, tělo potřebuje všechnu energii na boj s infekcí.
- Pijte alespoň 3 litry tekutin za den. Ideálně je voda, bylinkové čaje (šípek, zázvor, lipový květ) a vývary, naopak se vyhněte alkoholu a kávě.
- Udělejte si silný zázvorovo-česnekový čaj s citronem a medem. Zázvor má protizánětlivé účinky, česnek funguje jako přírodní antibiotikum a citron obsahuje vitamin C.
- Horká sprcha nebo parní inhalace – pára uvolňuje dutiny, usnadňuje dýchání a zmírňuje bolest v krku. Můžete přidat pár kapek eukalyptu nebo máty.
- Spánek regeneruje imunitu. Čím víc spánku zvládnete během těch 24 hodin, tím větší šance, že z toho vyjdete s menšími následky.
- Berte vitamíny, C, D a zinek podporují imunitu.
A hlavně – poslouchejte své tělo! Pokud se váš stav i přes všechny snahy do 24 – 48 hodin nelepší nebo se přidají silné příznaky, navštivte svého lékaře.
Co na chřipku u dětí?
K malým pacientům je potřeba přistupovat obzvlášť opatrně. Nepodceňujte první příznaky chřipky u dětí a nenechte se svést dojmem, že to přejde. Dětský imunitní systém se s chřipkou pere jinak než u dospělých – a i když se někdy zdá, že mají děti jen rýmu a kašel, může se stav rychle zhoršit. Proto je klíčové neuspěchat návrat do školky a školy a nechat dítě nemoc poctivě vyležet.
Při chřipce u malých dětí víc než kdy jindy platí klid, tekutiny, spánek a láskyplná péče. Horečky se mohou rychle zvyšovat, a tak je na místě sledovat stav a v případě potřeby kontaktovat lékaře.
A jak dlouho trvá chřipka u dětí? Obvykle 5 až 7 dní, ale některé příznaky jako kašel, únava či rýma mohou přetrvávat i 10 až 14 dní. Děti do 5 let (a zvláště do 2 let) jsou chřipkou ohroženy víc než dospělí.
Jaký kartáček vybrat po nemoci?
Po nemoci bývají dásně a sliznice citlivější, sáhněte proto po měkkém kartáčku. Ideálním řešením je SPOKAR X, který nabízíme ve třech variantách včetně nejjemnějšího SPOKAR X ultrasoft.
A jak vybrat zubní kartáček pro děti? Volte šetrný, ale zároveň efektivní kartáček, který zoubky udrží v optimální kondici. Zubní hygienistky doporučují dětský kartáček SPOKAR XD s ergonomickým držadlem, malou hlavou a jemnými vlákny.
Ať už saháte po klasickém kartáčku, mezizubních kartáčcích nebo kartáčku pro děti, SPOKAR nabízí varianty vhodné pro všechny – s jemnými vlákny, ergonomickým tvarem a precizním zpracováním. Produkty SPOKAR najdete ve své oblíbené drogerii, vybraných supermarketech, online či na našem e-shopu.