Poradna / Péče o zuby

Co s kartáčkem po nemoci?

Zubní kartáček je vaším každodenním pomocníkem v péči o ústní hygienu. Jenže po nemoci se na něm můžou skrývat nebezpečné bakterie a viry. Co s tím? Poradíme v našem článku.

Proč kartáček po nemoci vyměnit?

Po nemoci, zvláště po infekčním onemocnění jako nachlazení, chřipka či angína, zůstávají na kartáčku bakterie a viry. Ty se mohou vracet do ústní dutiny a opakovaně vás trápit. Riziko, že byste se mohli znovu nakazit, je sice nízké, ale pro ideální hygienu je nejlepší kartáček vyměnit. Obzvlášť, pokud jste byli nemocní delší dobu nebo závažněji.

To stejné platí i pro dětské kartáčky. Buďte proto obezřetní a nezapomeňte včas vyměnit pomůcky pro dentální hygienu i u svých ratolestí. Přestože bývají děti nemocné častěji, na vyhození starého kartáčku a vybalení toho nového téměř jistě nemyslí. 

Kdy je ten správný čas na výměnu?

  • Hned, jak se uzdravíte. Jakmile máte za sebou léčbu a cítíte se zdravě, měli byste kartáček nahradit novým. U angíny, zánětu dásní nebo virových onemocnění jako chřipka je výměna naprostou nutností.
  • Když už není v dobrém stavu. Pokud nemoc nebyla vážná, ale kartáček už má ohnuté štětiny nebo je viditelně opotřebovaný, rovněž jej vyměňte.

Co s kartáčkem, když ho nemůžete hned vyměnit?

Nemáte po ruce nový kartáček? Lepší než nic je ho vydezinfikovat:

1. Propláchněte ho horkou vodou.

Po každém použití opláchněte kartáček horkou vodou, abyste odstranili co nejvíce zbytků pasty a případných bakterií.

2. Ponořte ho do antibakteriální ústní vody.

Na několik minut kartáček namočte do antibakteriální ústní vody, což může snížit přítomnost bakterií.

3. Použijte octový nebo peroxidový roztok.

Roztok zředěného octa nebo peroxidu vodíku také může pomoct vydezinfikovat kartáček, ale neměl by být používán jako dlouhodobé řešení.

Jak kartáček uschovávat?

Kam s kartáčkem? Určitě na nějaké suché místo. Kdybyste ho zavřeli nebo skladovali v mokrém nebo vlhkém prostředí, byla by větší pravděpodobnost, že se na něm budou množit nebezpečné bakterie. Z toho vyplývá, že byste kartáček rozhodně neměli dávat do žádného krytu nebo obalu, který zabrání pořádnému vyschnutí kartáčku.

A úplný základ? Rozhodně mějte kartáčky odděleně. Zapomeňte na jeden stojánek pro celou rodinu. Není potřeba to bakteriím usnadňovat.

A jak často kartáček měnit normálně?

I když nejste nemocní, měli byste kartáček měnit přibližně každé tři měsíce nebo dříve, pokud je opotřebovaný. Kvalita kartáčku a s ním spojená hygiena jsou klíčové nejen pro zdraví zubů, ale i pro celkové zdraví. Myslete na to a nezapomínejte kartáček vyměnit. Klidně si to pro přehlednost poznačte do kalendáře.