Poradna / Péče o zuby

Jak vybrat kartáček pro děti?

Vysvětlit dítěti, proč je potřeba pravidelně čistit zuby, není snadné. A tak je často dobrou strategií odhlédnout od přesvědčování a dítě naopak motivovat. Jak? Třeba pomocí kartáčku, který se mu bude líbit.

Zábavný dětský kartáček

S kartáčky je to u dětí jako s jídlem. Když se jim na první pohled nelíbí, pravděpodobně ho ihned odmítnou. A začít to může už v obchodě při pohledu na balení. Pokud tedy chcete, aby byla vaše mise za čistými dětskými zuby úspěšná, musíte vybrat kartáček s lákavým obalem, ideálně doplněným o nějakou pěknou malůvku.

Tajným pomocníkem jsou pak barvy. Každé dítě je má rádo, ať už preferuje strakaté kombinace, nebo nedá dopustit na všechno, co je třeba růžové. Dětský kartáček proto můžete jednoduše vybrat podle nejoblíbenější barvy vašeho dítěte a zpříjemnit mu tak čas strávený čištěním zubů.

Díky barevným kombinacím navíc můžete předejít tomu, aby si sourozenci kartáčky záviděli, nebo si je dokonce pletli. Kartáčky ale můžete i pojmenovat. Dítěti tak nepořídíte nudného pomocníka na čisté zuby, ale kamaráda v podobě růžového plameňáka, oranžového autíčka nebo zeleného chameleona.

Čištění zubů nebylo snazší

Základem jsou měkká vlákna

A co je podle stomatologů a dentálních hygienistek v péči o zuby u dětí klíčové? Aby měl dětský kartáček měkká vlákna a dobře se držel i v opravdu malé ruce. S tím souvisí také malá hlava kartáčku, která by měla být osazena kratšími vlákny. Díky tomu se kartáček dostane opravdu ke každému zubu.

Kromě délky vláken je důležitá jejich jemnost a také zaoblené konce, které dokáží účinněji odstranit zubní plak a zároveň si jimi dítě nemůže poškodit citlivé dásně.

Malá hlava pro snadné čištění zubů

Je důležité dítě pomalu ale jistě učit rutině čištění zubů. Můžete to pojmout jako hru s odměnou na konci, nebo dávat za příklad sebe. Však vy si zuby také čistíte a děti rády opakují to, co vidí u dospělých.

Počítejte ale s tím, že přibližně do 7 let je potřeba, aby si dítě zkoušelo zuby čistit samo s tím, že mu poradíte a ukážete, jak na to. Mějte ale na paměti, že bude potřeba zuby dočistit, protože dětem bude scházet správná technika a pravděpodobně také schopnost pořádně se na čištění zubů soustředit.

Ani v dospělém věku si totiž někteří neumí správně vyčistit zuby, a tak nemůžeme očekávat, že ti nejmenší to zvládnou levou zadní. Se správným a zábavným kartáčkem jim to ale půjde snadněji. A přesně proto vznikl nový dětský kartáček SPOKAR XD, který se může stát parťákem vašeho dítěte už od čištění prvních zoubků až do okamžiku přechodu na používání kartáčku pro dospělé.

Dětské kartáčky SPOKAR