Poradna / Malířské potřeby

Zvolte si správný štětec na natírání

Přehled štětců

Na trhu najdete různé malířské štětce, proto nemusí být snadné vybrat ten vhodný. Ploché, nebo kulaté štětce, syntetická, nebo přírodní vlákna? Poradíme vám, na co si dávat při výběru pozor. 

Štětec na malování a jeho druhy

Z pohledu tvaru a aplikace můžeme štětce rozdělit na ploché, kulaté a speciální. Ploché štětce jsou univerzální, snadné k používání, a proto patří mezi nejběžnější druh štětců. Šířka se označuje v palcích a typicky tento typ štětce seženete v rozměrech od 1“ do 4“. 

Kulatý štětec díky vysoké absorpci barvy uplatníte zejména při nátěrech ocelových konstrukcí a jiných členitých ploch. 

Speciální štětce si vyberte například k fládrování (vytváření imitace struktury dřeva na natíraném povrchu), linkování nebo také k drobným opravám na špatně přístupných místech. Pro tyto účely se hodí štětec zárohák nebo ploché štětce s dlouhým držadlem.

Kvalitní štětec poznáte podle vláken

Většina štětců má univerzální použití pro různé druhy nátěrových hmot. Rozhodující pro funkci štětce jsou přitom jeho vlákna. V minulosti byla naprostá většina štětců osazena přírodní vepřovou štětinou. Jde však o přírodní vlákna, u nichž nelze nikdy zcela vyloučit možnost výskytu poškozených či zeslabených vláken. Husté, špatně se slévající barvy se proto nedají dostatečně rozetřít. 

Speciální syntetická vlákna dnes svými vlastnostmi přírodní štětinu jednoznačně předčí, také proto jsou štětce SPOKAR NOVA vyrobeny z vysoce kvalitních syntetických vláken.

V čem je plochý štětec SPOKAR NOVA jedinečný

Štětce SPOKAR NOVA jsou určené pro profesionály i domácí kutily. Nabízejí kombinaci vysoce kvalitních vláken s lehkou ergonomicky tvarovanou rukojetí. Tvar těchto plochých štětců navrhl přední český designér Petr Novague a SPOKAR za ně dostal prestižní mezinárodní ocenění Red Dot Design Award. Krásný design však není jedinou předností tohoto štětce.

Rukojeť štětce SPOKAR NOVA s osmihranným průřezem se příjemně drží a dá se vždy bez problémů pootočit do nejvhodnější pracovní polohy. Klínovité zakončení držadla může posloužit jako škrabka nebo špachtle. Štětce jsou osazeny syntetickými vlákny nejvyšší kvality, jejichž vlastnosti splňují ty nejpřísnější požadavky na kvalitní aplikaci všech druhů nátěrových hmot.

Při vývoji štětců kladl SPOKAR důraz na ohleduplnost k životnímu prostředí. Držadla štětců jsou dutá, čímž se minimalizuje spotřeba materiálu. Celý štětec, rukojeť, zděř i vlákna osazení, jsou vyrobena z plastu. Recyklace štětců je tak mnohem snazší.

Vaše sada štětců na malování

Štětce SPOKAR NOVA jsou k dostání ve třech druzích osazení: UNI, AKRYL, LAZUR. 

Univerzální štětec

Provedení UNI s šedými vlákny je vhodné pro všechny druhy nátěrových hmot. Tyto štětce výborně nasávají barvu a účinně ji roztírají do rovnoměrné, hladké, kompaktní vrstvy. Spolehlivě se o to postarají unikátní vlákna EVO, která jsou dutá, mají kónický tvar a velmi jemně rozštěpené konce.

AKRYL pro vodou ředitelné barvy

Verze AKRYL s modrými vlákny s velmi jemně chemicky zašpičatělými konci využijete při práci s vodou ředitelnými barvami vyšší hustoty, které se většinou hůře slévají. Se štětcem AKRYL docílíte velmi hladkého povrchu nátěru.

Pro lazurovací nátěry dřeva

Štětce LAZUR se zelenými vlákny slouží pro nátěry lazurami. Vlákna jsou tužší, což napomáhá účinnému zapracování lazury do povrchu dřeva.

Věříme, že se vám se štětci SPOKAR bude příjemně pracovat.