Podle čeho vybrat štětec a jaký váleček na malování?
Ať už malujete a natíráte jen pro radost, nebo se tím živíte, je důležité mít po ruce ty správné nástroje. Jinak se vám celá aktivita může protáhnout a pořádně znepříjemnit. Výběr vhodného štětce a válečku je klíčový pro dosažení profesionálně vypadajících výsledků. Proto vám v článku poradíme, jak vybrat správný štětec na různé typy nátěrů a jaký váleček na malování.
Výběr správného štětce
Malování bez štětců si nedokážeme představit. Pokryjete s nimi jak větší plochu, tak menší detaily. Jejich výběr závisí na povrchu, který chcete natírat. Pojďme se podívat, podle jakých parametrů můžete štětec vybírat.
Druhy štětců
– Použití: Univerzální, vhodné pro většinu povrchů
– Velikosti: Od 1“ do 4“
S plochými štětci se potkáte nejčastěji. Může za to jejich univerzálnost, jednoduchost při použití a příznivá cena. Volba dalších parametrů štětce pak závisí na druhu nátěrové hmoty a charakteru natíraného povrchu.
– Použití: Pro natírání členitých povrchů a ocelových konstrukcí
– Výhoda: Vysoká absorpce barvy
I když jsou už dnes používány mnohem méně než ty ploché, stále mají kulaté štětce své fanoušky, kteří na ně nedají dopustit. Díky dobré absorpci barvy se vám budou hodit především při nátěrech ocelových konstrukcí a jiných členitých ploch.
– Použití: Fládrování, linkování, kreativní malířské techniky
– Například: Šlohák, vidličák, lyonské, linkovací atd.
Speciální štětce jsou už podle svého názvu určeny pro méně běžné případy nanášení nátěrových hmot. Příkladem je třeba fládrování, tedy imitace struktury dřeva na natíraném povrchu, dále pak linkování, speciální malířské techniky, drobné dokončovací práce a opravy.
Materiál vláken
Pro funkci a vlastnosti samotného štětce jsou klíčová jeho vlákna. Podle nich můžeme štětce SPOKAR rozdělit do následujících kategorií.
Štětce pro univerzální použití s vlákny EVO
Speciální dutá syntetická vlákna EVO jsou kónická v celé své délce a mají jemně rozštěpené konce. Díky kónickému tvaru výborně nasávají barvu a také ji plynule vydávají. Jejich předností je, že se při práci rovnoměrně ohýbají. Jsou tak vhodná pro citlivější práci a zároveň minimalizují odstřikování barvy. Když zvolíte štětec s těmito vlákny, dosáhnete skvělých výsledků při použití jakýchkoliv nátěrových hmot. Vlákna EVO najdete u našich typových řad 81267 EVO, 81333 EVO Profi, Nova UNI a zároháků EVO Profi.
Štětce pro univerzální použití osazené směsí přírodní štětiny a syntetických vláken
Kombinace štětin a vláken, kterou najdete u většiny tradičních typů štětců, vám umožní aplikovat jakékoliv nátěrové hmoty. Kónická vlákna štětiny s drsným povrchem zajišťují dobrou nasákavost. Syntetická vlákna jsou nejčastěji dutá s kruhovým průřezem a zašpičatělými konci. Díky nim máte jistotu stabilního tvaru osazení a také dobrého rozetření nátěrové hmoty.
Aktuálně stále seženete také štětce osazené 100% přírodní vepřovou štětinou (SPOKAR řady 9020 Natur, 81217 Profi). Ty se hodí především pro rozpouštědlové barvy nízké hustoty nebo napouštěcí oleje, pro které je důležitá vysoká nasákavost štětce.
Štětce Akryl pro nanášení vodou ředitelných barev
Tyto štětce jsou osazeny směsí syntetických vláken s velmi jemnými pozvolna zašpičatělými konci. Díky tomu výborně roztírají barvu a vytvářejí zcela hladký povrch nátěru. Jejich nasákavost je poměrně nízká. Hodí se proto především pro vodou ředitelné barvy střední a vyšší hustoty, které se hůře slévají.
Štětce Lazur pro lazurovací nátěry dřeva
Štětce jsou osazeny speciální směsí tužších syntetických vláken, která dokáží účinně zapracovávat lazuru do povrchu dřeva. Pokud je lazura řídká, nevadí to. Štětce Lazur totiž mají dobrou nasákavost i díky podílu vláken s průřezem ve tvaru X.
Délka vláken
Kromě typu vláken je důležitá také jejich délka. Například profesionální štětce mají zpravidla vlákna delší. To znamená, že nasávají více barvy, dobře ji roztírají a celý proces je rychlejší. Možnou nevýhodou je, že jsou delší vlákna měkčí. Pokud tedy pracujete s velmi hustými barvami, může se stát, že štětec barvu jednoduše neutáhne a dojde ke zvlnění povrchu nátěru. Pro tyto případy je proto lepší sáhnout po štětci s kratšími a tužšími vlákny.
Specifické typy štětců SPOKAR NOVA
V naší nabídce najdete kolekci ergonomických celoplastových plochých štětců SPOKAR NOVA s jedinečným designem od předního českého designera Petra Novagua. Díky tomu byly oceněny i prestižní cenou Red Dot Design Award.
Štětce jsou vhodné jak pro profesionály, tak pro domácí kutily. Kombinují vysoce kvalitní vlákna s lehkou ergonomicky tvarovanou rukojetí. I tady můžete vybírat z několika účelů, ideální je samozřejmě mít doma všechny a jejich výhody kombinovat.
– Štětec NOVA UNI: Univerzální, vhodné pro všechny druhy nátěrů
– Štětec NOVA AKRYL: Pro vodou ředitelné barvy, dosažení hladkého povrchu nátěru
– Štětec NOVA LAZUR: Pro nátěry lazurami, tužší vlákna pro lepší zapracování do dřeva
Výběr správného válečku
Válečky jsou ideální pro natírání velkých ploch. Různé válečky se liší svou velikostí, konstrukcí a druhem potahového materiálu. Z pohledu použití je rozdělit na dvě základní skupiny: válečky pro lakýrnické práce a válečky pro malířské práce.
Lakovací válečky
Lakovací válečky najdete ve variantách mini, midi a jako velké podlahářské válečky. Jejich plocha je tvořena polyuretanovou pěnou (moltopren) nebo různými druhy plyšů.
Moltoprenové válečky se používají pro vodou ředitelné a syntetické barvy. Čím vyšší hustota pěny (tedy jemné válečky), tím kvalitnější váleček bude. Pokud máte ale opravdu vysoké požadavky na kvalitu povrchu nátěru, nemusí být ideální. Při jejich použití totiž může docházet k pěnění nátěrové hmoty.
V případě, že chcete vysokou kvalitu povrchu lakované plochy, pak můžete sáhnout po válečcích s povrchem FLOCK. Tyto jemné moltoprenové válečky mají na svém povrchu jemná polyamidová vlákna, která možnost pěnění nátěrové hmoty eliminují.
Plyšové lakovací válečky nabízejí širokou škálu různých potahových materiálů, většinou syntetických. Výjimku představuje Velur, tedy potah z přírodních vláken ovčí vlny na tkaném podkladu s výškou plyše 4 mm. Ten se hodí pro kvalitní vrchní lakování všemi druhy barev a laků, zejména těmi rozpouštědlovými.
Syntetické plyše s polyesterovými vlákny s hustou strukturou a malou výškou vláken (Filc) jsou vhodné především pro kvalitní lakování vodou ředitelnými barvami a laky, protože rozprostírají nátěrovou hmotu do hladké vrstvy s velmi jemnou povrchovou strukturou. Polyesterové plyše s delšími vlákny (Mikroplyš) se hodí především pro lakování a lazurovací nátěry dřeva. Využijete je ale také pro malířské práce, při nichž je důležitá jemná struktura povrchu nátěru, tedy pokud pracujete s hustými barvami a sytými odstíny.
Polyamidové plyše (Nylon, Polyamid 7) se vyznačují nejvyšší chemickou odolností a velmi dlouhou životností. Díky svému univerzálnímu využití si skvěle poradí také s rozpouštědlovými, epoxidovými a polyuretanovými nátěrovými hmotami včetně vícesložkových.
TIP: Plyše s kratšími vlákny jsou vhodné pro barvy a laky vyšší hustoty, plyše s delšími vlákny pro řidší méně viskózní barvy a laky.
Válečky pro malířské práce
Válečky pro malířské práce můžeme rozdělit na nepolstrované, kde je potahový plyš umístěn přímo na nosné plastové trubce, a polstrované, kde je mezi nosnou plastovou trubkou a plyšem vrstva měkkého polstru.
Nepolstrované se uplatní při malování hladkých stěn, především v interiérech. Lehce polstrované válečky s tenkou vrstvou polstru mají univerzální použití pro práci v interiéru i na méně hrubých fasádách. Oproti tomu si silně polstrované válečky poradí i s většími nerovnosti, a proto se používají hlavně pro fasádní nátěry.
Kvalitu a funkční vlastnosti malířských válečků určuje druh potahového plyše. Základem je potah s polyesterovými vlákny na pleteném podkladu, tzv. Vestan. Ten je sice cenově nejdostupnější, vzhledem ke své nízké životnosti je ale spíše vhodný pro kutily nebo pro jednorázové práce.
Kvalitní polyesterové potahy na tkaném podkladu, tzv. Mikroplyš, se díky jemnosti polyesterových vláken hodí především tam, kde záleží na jemné struktuře povrchu nátěru.
Pokud hledáte vyvážený poměr funkčních vlastností, kvality a ceny, pak můžete zvolit potahy s vlákny na bázi polyakrylu, tedy Perlon, Plyš žlutozelený, SPARTA, Modrý melír atd.
Jestli hledáte ty nejkvalitnější válečky, pak vybírejte z potahů na bázi polyamidu, tedy Polyamid 11, Polyamid 15, Zebra, Perfecta. U nich máte jistotu dobré nasákavosti, kvalitního nanášení nátěrové hmoty a také dlouhé životnosti.
TIP: Také tady platí, že plyše s kratšími vlákny od 10 do 12 mm jsou nejlepší při práci s barvami vyšší hustoty a na hladkých stěnách, tedy v interiérech a na sádrokartonu. Plyši s delšími vlákny od 15 do 18 mm využijete pro nanášení barev nižší a střední hustoty, a to na hrubší stěny v interiéru a fasády.
Přehled kategorií válečků SPOKAR
– Speciální válečky (strukturovací, dekorační, tapetovací rohový, na trubky)
Praktické tipy pro malování, když jste začátečník
Nejste profík a s malováním teprve začínáte? Máme pro vás několik tipů, které vám celý proces usnadní. A hlavně vás přiblíží k výsledků, jaký jste si přáli.
1. Příprava povrchu: Povrch musí být čistý, suchý a hladký. Odstraňte staré nátěry, prach a nečistoty.
2. Volba správného nátěru: Vyberte vhodnou barvu pro daný povrch a podmínky.
3. Aplikace barvy: Začněte s menším množstvím barvy na štětci nebo válečku a postupně přidávejte. Barvu aplikujte rovnoměrně.
4. Údržba nástrojů: Po použití důkladně vyčistěte štětce a válečky podle typu použité barvy (vodou nebo ředidlem).
Kvalitní české štětce a válečky SPOKAR
Výběr správného štětce a válečku je klíčový pro dosažení kvalitních výsledků při malování. Teď už víte, že máte zvážit typ povrchu, druh nátěru a specifické vlastnosti štětců a válečků, které budete používat. Věříme, že s vhodnými nástroji a správným postupem dosáhnete profesionálních výsledků a malování si zamilujete.