Poradna / Malířské potřeby

Jak vybrat nejlepší váleček na malování a lakování?

Ať už malujete a natíráte jen pro radost, nebo se tím živíte, je důležité mít po ruce ty správné nástroje. Jinak se vám celá aktivita může protáhnout a pořádně znepříjemnit. Výběr vhodného válečku je klíčový pro dosažení profesionálně vypadajících výsledků. 

Válečky jsou ideální pro natírání velkých ploch, zejména stěn a stropů. Umožňují rychlé a rovnoměrné nanášení malířské barvy na zeď. Různé válečky se liší svou velikostí, konstrukcí a druhem potahového materiálu. 

Z pohledu použití je lze rozdělit na 3 základní skupiny:

Malířské a natěračské práce usnadňuje příslušenství k válečkům v podobě van, mřížek, kbelíků, náhradních držadel a také teleskopických tyčí.   

Válečky na malování

Válečky pro malířské práce mohou být buď nepolstrované, kde je potahový plyš umístěn přímo na nosné plastové trubce, nebo polstrované, kde se mezi nosnou plastovou trubkou a plyšem nachází vrstva měkkého polstru.

Nepolstrovaný váleček

Nepolstrované válečky se uplatní především v interiérech, tedy na malování bytů a malování pokojů. Potahový plyš je u nich připevněný přímo na nosné plastové trubce.

Válečky na sádrokarton a hladké stěny mívají plyše s kratšími vlákny od 10 do 12 mm, které jsou ideální při práci s malířskými barvami vyšší hustoty a na hladkých stěnách.

Polstrovaný váleček

Lehce polstrované válečky s tenkou vrstvou polstru mají univerzální použití pro práci v interiéru i na méně hrubých fasádách. Oproti tomu si silně polstrované válečky poradí i s většími nerovnosti, a proto se používají hlavně pro fasádní nátěry.

U polstrovaných válečků jsou ideální plyše s delšími vlákny od 15 do 18 mm, které hravě využijete pro nanášení barev nižší a střední hustoty – tedy na hrubší stěny a fasády.

Válečky na malování se liší polstrováním, druhem materiálu plyše a délkou vláken. 

Jaký zvolit materiál válečku na malování?

Kvalitu a funkční vlastnosti malířských válečků určuje druh potahového plyše. Základem je potah s polyesterovými vlákny na pleteném podkladu, tzv. vestan. Ten je sice cenově nejdostupnější, vzhledem ke své nízké životnosti je ale spíše vhodný pro kutily nebo pro jednorázové práce.

Kvalitní polyesterové potahy na tkaném podkladu, tzv. mikroplyš, se díky jemnosti polyesterových vláken hodí především tam, kde záleží na jemné struktuře povrchu nátěru.

Pokud hledáte vyvážený poměr funkčních vlastností, kvality a ceny, pak můžete zvolit potahy s vlákny na bázi polyakrylu

Jestli hledáte ty nejkvalitnější válečky, pak vybírejte z potahů na bázi polyamidu:

U polyamidových válečků máte jistotu dobré nasákavosti, kvalitního nanášení nátěrové hmoty a také dlouhé životnosti.

Malířské válečky umožňují rychlou a rovnoměrnou aplikaci barvy na velké plochy s minimální námahou.

Lakovací válečky

Válečky pro lakýrnické práce najdete ve variantách mini, midi a jako velké podlahářské válečky. Jejich plocha je tvořena polyuretanovou pěnou (moltopren) nebo různými druhy plyšů.

Moltoprenové válečky se používají pro vodou ředitelné a syntetické barvy. Čím vyšší hustota pěny (tedy jemné válečky), tím kvalitnější váleček bude. Pokud máte ale opravdu vysoké požadavky na kvalitu povrchu nátěru, nemusí být lakovací válečky ideální. Při jejich použití totiž může docházet k pěnění nátěrové hmoty.

V případě, že chcete vysokou kvalitu povrchu lakované plochy, pak můžete sáhnout po válečcích s povrchem FLOCK. Tyto jemné moltoprenové válečky mají na svém povrchu jemná polyamidová vlákna, která možnost pěnění nátěrové hmoty eliminují.

Plyšové lakovací válečky nabízejí širokou škálu různých potahových materiálů, většinou syntetických. Výjimku představuje VELUR, tedy potah z přírodních vláken ovčí vlny na tkaném podkladu s výškou plyše 4 mm. Ten se hodí pro kvalitní vrchní lakování všemi druhy barev a laků, zejména těmi rozpouštědlovými.

Syntetické plyše s polyesterovými vlákny s hustou strukturou a malou výškou vláken (váleček FILC) jsou vhodné především pro kvalitní lakování vodou ředitelnými barvami a laky, protože rozprostírají nátěrovou hmotu do hladké vrstvy s velmi jemnou povrchovou strukturou. 

Polyesterové plyše s delšími vlákny (váleček MIKROPLYŠ) se hodí především pro lakování a lazurovací nátěry dřeva. Využijete je ale také pro malířské práce, při nichž je důležitá jemná struktura povrchu nátěru, tedy pokud pracujete s hustými barvami a sytými odstíny.

Plyše s kratšími vlákny jsou vhodné pro barvy a laky vyšší hustoty, plyše s delšími vlákny pro řidší méně viskózní barvy a laky.

Polyamidové plyše (váleček NYLONváleček POLYAMID 7) se vyznačují nejvyšší chemickou odolností a velmi dlouhou životností. Díky svému univerzálnímu využití si skvěle poradí také s rozpouštědlovými, epoxidovými a polyuretanovými nátěrovými hmotami včetně vícesložkových.

Speciální válečky

Speciální válečky jsou praktickým nástrojem, který umožňuje vytvářet jedinečné vizuální efekty nebo dosahovat i těžko přístupných míst. Výrazně usnadňují malířské techniky profesionálům i domácím kutilům

Válečky na malování se vzorem

Strukturovací a dekorační válečky na zeď slouží k vytváření různých vzorů a textur. Mají speciální povrch, který u strukturovacích válečků vytváří povrchovou texturu a u dekoračních válečků nanáší malířskou barvu na zeď nerovnoměrně, čímž vznikají efekty jako imitace betonu či štukové omítky

Válečky rohové, na trubky, tapetovací

Další skupinu tvoří ostatní speciální válečky, které jsou přizpůsobeny pro specifické úkoly. SPOKAR nabízí tyto produkty: 

  • Rohový váleček – umožňuje nanášení malířské barvy do těžko přístupných koutů
  • Tapetovací váleček – slouží k rovnoměrnému přitlačení tapet na stěnu, čímž pomáhá zabránit vzniku vzduchových bublin a nerovností
  • Váleček na trubky – má zakřivený tvar, který usnadňuje natírání radiátorů, zábradlí apod.
Rohový váleček je perfektní pomocník pro natírání vnitřních rohů.

Praktické tipy na malování pro začátečníky

Nejste profík a s malováním teprve začínáte? Máme pro vás několik tipů, které vám celý proces usnadní. A hlavně vás přiblíží k výsledků, jaký jste si přáli.

  1. Příprava povrchu: Povrch musí být čistý, suchý a hladký. Odstraňte staré nátěry, prach a nečistoty.
  2.  Volba správného nátěru: Vyberte vhodnou malířskou barvu pro daný povrch a podmínky.
  3. Aplikace barvy: Začněte s menším množstvím barvy na štětci nebo válečku a postupně přidávejte. Barvu aplikujte rovnoměrně.
  4. Údržba nástrojů: Po použití důkladně vyčistěte štětce a válečky podle typu použité barvy (vodou nebo ředidlem).

Ideální je používat válečky v kombinaci se štětci na malování, které jsou vhodnější pro detailní práci a hůře přístupná místa, například rohy, hrany, lišty nebo kolem oken a dveří. Používají se také při malování menších ploch a členitých povrchů. 

V naší nabídce najdete kolekci ekologických a ergonomických plochých štětců SPOKAR NOVA – na lazury štětec NOVA LAZUR, na vodou ředitelné barvy NOVA AKRYL, na různé druhy nátěrových hmot NOVA UNI. Tím ale naše nabídka zdaleka nekončí! Přečtěte si, jaký zvolit štětec na malování

Malířské potřeby SPOKAR spojují kvalitu, odolnost a pohodlí při práci.

Díky preciznímu zpracování a odolným materiálům zajišťují malířské potřeby SPOKAR snadnou aplikaci barev a dlouhou životnost. Seženete je v hobby prodejnách, na e-shopu SPOKAR i v dalších internetových obchodech.