Poradna / Péče o zuby

Jak čistit zuby s rovnátky?

Mít rovnátka určitě není snem každého dítěte. Zato dospělí jsou za jejich přínos rádi. S fixními rovnátky ale přichází otázka, jak si správně čistit zuby. Pokud totiž nemáte vhodného pomocníka, může se čištění zubů s rovnátky proměnit v nekonečnou noční můru. A přitom ani nebudete mít pocit, že byste ty zuby měli opravdu čisté. Jak tedy na čištění zubů s fixními rovnátky? Poradíme.

Čištění fixních rovnátek

Jakmile už se pro trvale nasazená rovnátka rozhodnete, musíte svým zubům věnovat zvýšenou péči, abyste se po sundání rovnátek nedivili. Přestože jsou rovnátka nenahraditelným pomocníkem pro korekci zubů, mají i svou stinnou stránku. Významně zvyšují riziko vzniku zubního kazu nebo krvácení dásní.

Na zubech můžou také zůstat bílé skvrny, špatně odstraněný plak totiž způsobuje odvápnění skloviny. Zbytky jídla, které tak rády zůstávají na kovových částech rovnátek, můžou vést ke špatnému dechu. Tomu všemu se dá ale předejít vhodnou péčí o zuby.

Základem je mít správný zubní kartáček na rovnátka. Ten by měl mít speciální hlavici s vlákny, která jsou upravená pro čištění zámečků a drátků. Platí přitom, že je potřeba s ním čistit jak plochu nad zámečky, tak pod nimi.

A zapomínat nesmíte ani na mezizubní prostory, které vyčistíte pomocí vhodně zvolených velikostí mezizubních kartáčků. Počítejte s tím, že jednotlivé mezery mezi zuby se kvůli rovnátkům budou měnit, proto musíte po čase vyměnit také dříve používanou velikost kartáčku za aktuálně odpovídající. Výhodou je, že mezizubní kartáčky větších velikostí jsou také výborným pomocníkem pro důkladné vyčištění okolí zámečků rovnátek, především jejich bočních stran.

Nejdůležitější je pak večerní ústní hygiena. Po celém dni totiž zůstává na zubech a pod rovnátky nejvíce zbytků jídla, které pak můžou dělat neplechu.

Kartáček pro správnou péči o ortodontická rovnátka

Pokud máte rovnátka, vaším novým parťákem by se určitě měl stát speciální ortho kartáček. Skvělým pomocníkem bude SPOKAR O, oblíbený kartáček pro čištění zubů s fixními rovnátky. Díky speciálnímu zástřihu vláken do tvaru písmene U je čištění zubů opravdu účinné. Jemná ultra měkká vlákna se zaoblenými konci totiž dokonale odstraní obávaný zubní plak a zároveň neuškodí dásním.

Nemusíte se přitom bát, že byste si s kartáčkem nerozuměli. Díky zaoblenému a prohnutému držadlu se totiž dobře drží. Snadno se s ním dostanete i k zadním zubům. Tak co, jste připraveni vyzkoušet SPOKAR O na vlastní zuby a rovnátka?

Se správným nácvikem čištění zubů s rovnátky vám pomůže vás zubař nebo dentální hygienistka. Platí přitom, že kartáček přikládáte na zuby pod 45stupňovým úhlem. Vlákna vždy směřují na rozhraní zubu a dásně, tedy do tzv. dásňového žlábku. Nejkratší, prostřední, řadu vláken pak přiložte přímo na samotné zámečky rovnátek.

Speciální zubní kartáček SPOKAR O a mezizubní kartáčky SPOKAR XM nebo SPOKAR XML můžete ještě doplnit o ústní sprchu s hlavicí uzpůsobenou pro péči o rovnátka. Držíme palce!